درباره پلاس بتن

در سال ۱۳۹۵ با بینش و نگرشی جهانی در جهت اعتلای ایرانی قدرتمند، پا در عرصه واردات و تولید مواد اولیه صنایع شیمیائی ساختمان و افزودنی‌های بتن گذارد.

اطلاعات تماس
۰۲۱-۸۶۱۲۷۲۳۶
۰۹۱۹۵۰۰۵۶۹۷
سعادت آباد، علامه جنوبی، پلاک 80
info@plusbeton.ir

پلاس بتن

مقاومت و دوام بتن سبک

مقاومت و دوام بتن سبک

دو نوع بتن با سنگدانه سبک، SLWC35 و SLWC50، با مقاومت فشاری MPa 35 و MPa 50 برای هر مکعب ۲۸ روزه قالب­ بندی شدند. نمونه­ های بتنی ساخته شده از سنگدانه ­های درشت سبک ­وزن و  ماسه بادی، به طور مداوم به مدت ۱ یا ۷ روز در آب به عمل آورده شدند و سپس در معرض شرایط محیطی گرم و مرطوب لب دریا که حاوی نمک هوابردی بود، قرار داده شدند.
. پس از ۷ روز از عمل­آوری اولیه و به دنبال آن، قرار گرفتن در معرض هوای گرم و مرطوب، مقاومت به دست آمده در هر دو SLWCها تقریبا مشابه مکعب­ هایی بود که تا ۱۲ ماه به طور مداوم با آب به عمل آمده بودند. در مقابل، نفوذ پذیری آب SLWC35 و SLWC50 پس از ۷ روز از عمل­آوری اولیه و به دنبال آن، قرار گرفتن در لب دریا، حدود ۲ و ۸/۱ برابر نفوذ آب آن دسته ازدال هایی بود که برای کل مدت ۱۲ ماه با آب عمل آمده بودند. با این وجود، عمق کربناتاسیون دو بتن سبک وزن ماسه­ های با طول عمر ۱۲ ماه، اندک بود.
نتایج نشان دادند که حساسیت مقاومت فشاری نسبت به شیوه­ های عمل­آوری بررسی­ شده تا حد قابل توجهی پایین بود. نفوذ کلرید و سولفات پس از ۱۲ ماه در معرض­ گذاری نیز در حدود قابل تحملی جای گرفت. همچنین، با جایگزینی سنگدانه ریز سبک­ وزن با ماسه دارای وزن نرمال، بتنی تولید می­شود که در صورت برابر بودن مقاومت هر دو نوع بتن، بر اساس آنچه از نفوذپذیری آب و عمق کربناتاسیون به دست می­آید، تا حدی بادوام­ تر است.
واژه های کلیدی: کربناتاسیون؛ عمل­آوری؛ دوام­؛ گرم؛ مرطوب؛ بتن،ماسه­ های سبک ­وزن؛ بهبود مقاومت؛ نفوذ آب.
۱     مقدمه
یک ویژگی منحصر به فرد بتن که آن را تطبیق ­پذیر می­سازد، این است که از خانواده موادی با گستره وسیعی از مشخصه­ های رنگ، چگالی، مقاومت و دوام تشکیل شده است. بتن را می­توان از تعدادی ماده با روش­های متعددی برای کاربردهای متفاوت ساخت. بتن ساختاریافته اکنون با گستره جرم مخصوص بین kg/m۳ ۱۸۰۰-۳۰۰۰ به عنوان بتن سبک­ وزن، سنگین وزن و با وزن نرمال قابل دسترس است.
بتن سبک (LWC)، ماده بسیار تطبیق ­پذیری برای ساخت و ساز با طیفی از امتیازهای فنی، اقتصادی، بهبود دهنده محیط زیست و محافظ محیط زیست است و در هزاره جدید، به عنوان ماده غالب در ساخت و ساز تبدیل خواهد شد [۱-۷].
تنها محدودیت قابل درک LWC این است که به سنگدانه­ های سبک­ تولیدی نیاز دارد (LWA). امروزه، به سادگی می­توان LWC را با گستره­ای از LWA اختصاصی قابل دسترس، که در اصل با استفاده از محصولات فرعی صنعتی مانند خاکستر هوابرد و تفاله کوره دمشی تولید شده است، درگستره مقاومتی MPa 80-30 ساخت.
محققان پیش­تر، مشخصه­های دوام و بهبود مقاومت LWC که با سنگدانه دانه ­ریز و دانه ­درشت سبک ساخته شده است، را ارزیابی کرده و گزارش کرده­اند [۱-۳]. نتایج تحقیق نشان داد که در مورد بتن با وزن نرمال و مقاومت قابل توجه (NWC) و LWC، نفوذ آب، عمق کربناتاسیون و کلریداسیون ساخته شده در LWC نسبت به مشخصات ذکرشده در NWC متناظر بالاتر بود [۱-۳].
بر این اساس، تصمیم گرفته شد تا با استفاده از سنگدانه ­درشت سبک و نرمال، LWC با مقاومت قابل توجه (SLWC) ساخته شود. در این تحقیق، بهبود مقاومت و دوام SLWCها با MPa 35 و ۵۰ تا ۱۲ ماه پس از دوره­ های متمایز عمل­آوری اولیه با آب گزارش می­شود.
به منظور مقایسه، مقادیر چندین پارامتر پس از ۹ ماه برای LWC و NWC برحسب همان پارامترها برای SLWC ترسیم شدند. نتایج  نشان می­دهد که نفوذپذیری آب و عمق کربناتاسیون SLWC با
نفوذپذیری آب و عمق کربناتاسیون NWC با مقاومت متناظر تقریبا برابر است و هر دو مورد بالا از LWA ساخته شده از سنگدانه درشت و ­ریز بسیار کمتر است.

دانلود کامل مقاله

مقاومت و دوام بتن سبک مقاومت و دوام بتن سبک

دانلود ترجمه مقاله مقاومت و دوام بتن سبک

plusbeton.ir/…/ترجمه-مقاله-مقاومت-و-دوام-بتن-سبک.

دیدگاه‌ها

  • mehrabi

    ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

    ممنون از مطالب خوبتون

    پاسخ

ارسال نظر